Poprava Zákonníka práce pred NRSR

Autor: Blažej Pokorný | 18.6.2007 o 10:26 | Karma článku: 3,06 | Prečítané:  779x

Pán premiér v nedeľu v STV uviedol, (parafrázujem), že kto si myslí, že Zákonník práce prejde“ v nejakej vykastrovanej podobe“, ten môže na to zabudnúť.   Nuž s kastrovaním pracovného kódexu začala na premiérov príkaz ministerka Tomanová. Je to nepochopiteľné najmä z pohľadu, že sociálnodemokratická vláda si dala za úlohu "vykastrovať" najsociálnejší zákonník v Európe.

V rokoch 20032006 pribudlo na Slovensku 137 tisíc pracovných miest, nezamestnanosť klesla z 20 pod 10%. Ktorej krajine sa podarilo dospieť k takýmto číslam, za tak krátku dobu? Zásadné zmeny sa v spoločnosti, pracovný trh nevnímajúc, dejú vtedy, keď niečo nefunguje a zlyháva. Na Slovensku sa už rok učíme, že zásadne treba meniť úspešné a fungujúce veci, tak ako Zákonník práce, sporivý pilier, dane, zdravotné poisťovne a podobne.

Nazeranie na pracovnoprávne vzťahy ako na prostredie, v ktorom zamestnávatelia zotročujú a zneužívajú zamestnanacov je prežité, alebo aspoň malo byť. Virtuálna ochrana zamestnancov je premiérovým dobre vymysleným komunikačným posolstvom, reálne však novela zákonníka zamestnancom vôbec nepomôže, skôr uškodí. Pracujúci vo fabrikách pri pásoch vedia akurát to, že ich zamestnávateľ bude musieť platiť ich kamarátov združených v odborových organizáciách. Zmeny v zákonníku im platy nezvýšia a Ficovmu záujmu o Zákonník práce by voliči v pozitívnom duchu rozumeli oveľa viac, keby im premiér tvrdil, že vďaka novele sa ich platy zvýšia o XY korún.

Zamestnanci však v novele tratia na úkor odborárov, ktorí majú podľa návrhu Zákonníka práce rozhodovať o pracovnom čase všetkých ostatných zamestnancov. Odborári robia zajtra 19. júna o 13,00 hod. pred parlamentom podpornú akciu za prijatie zákonníka, ktorého znenie je od jeho zverejnenia už aj tak značne "vykastrované". Zajtra budú mať občania, okrem iného aj odborári, možnosť ukázať ako vážne to so zákonníkom myslia. Zdá sa, že okrem odborárov to úprimne myslia aj mladí ľudia, ktorým zákonník asi nie je ukradnutý. Bude to opäť zaujímavá konfrontácia dvoch svetov...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kosík na videu z afrického väzenia odpovedá Kaliňákovi

Gašpar s Kaliňákom spochybňovali pravosť vyhlásenia bývalého siskára Ľuboša Kosíka o únose prezidentovho syna. Kosík poslal video ako dôkaz.

TV

Kosík vo videohovore z afrického väzenia: Zaručte mi bezpečnosť

Bývalý siskár potvrdzuje svoju totožnosť.

DOMOV

Dobré ráno: Majú osem rokov, žijú na Slovensku a predávajú sa

Na Slovensku máme vážnejší problém.


Už ste čítali?